Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Jak bezpiecznie chodzić po górach?

Powoli kończy się zima, a zaczyna okres kiedy bardzo chętnie chodzimy w góry. Przed taką wyprawą każdy musi się odpowiednio przygotować. Nie wystarczy wziąść plecak i iść. Musimy pamiętać, że góry to zdradliwe i niebezpieczne miejsce, pomimo pięknych widoków.

Krok 1: Przygotowanie fizyczne

Przed wyjściem w góry przygotujmy się fizycznie, by wyjazd był rzeczywiście odpoczynkiem i obcowaniem z przyrodą. Na długich górskich spacerach przydaje się dobra kondycja. Wybierzmy i dopasujmy trasę zgodną z naszymi możliwościami. Sprawdźmy aktualne warunki atmosferyczne i pogodę. Nie można wychodzić w góry samotnie, bezpieczniej jest w grupie.

Krok 2: Wyposażenie

Do plecaka oprócz jedzenia spakujcie również odzież, która może się przydać na szlaku. Pamiętajcie o tym, że w górach pogoda zmienia się bardzo szybko. W plecaku musi się znaleźć miejsce na kompas, mapę, latarkę, apteczkę podręczną i telefon naładowany z wpisanymi numerami ratunkowymi. Podstawą wyjścia w góry są odpowiednie buty, które powinny mieć antypoślizgowe podeszwy oraz trzymać kostkę tak aby uniknąć ewentualnego zwichnięcia. Niedopuszczalne i nierozważne jest zakładanie klapek, cienkich tenisówek bądź butów na obcasie.

Krok 3: Mierz siły na zamiary

Wychodząc pierwszy raz w góry wybierajcie krótką i łatwą trase. Gdy uda się ją Wam pokonać i na drugi dzień będziecie się czuć mocni to wtedy możecie wybrac dłuższą. Chodząc po górach korzystajcie tylko z oznakowanych szlaków turystycznych. Cały czas sprawdzajcie czy dobrze idziecie. Trzeba również sprawdzać czas, żeby w razie czego zdążyć przed nocą dojść do schroniska bądź zejść z gór. Na wszystkie szlaki najlepiej wybrać się z samego rana, ponieważ w górach następują gwałtowne zmiany pogody.Ważne jest aby podczas wędrówki po górach obserwować pogodę, gdy się psuje lepiej udać się do najbliższego schronienia. Pogoda zazwyczaj psuje się w godzinach wczesnych popołudniowych. Burze w górach są szczególnie niebezpieczne i gwałtowne.

Idąc szlakiem górskim, spotykając na nim innych miłośników gór nie zapomnijmy ich pozdrowić. Wystarczy zwykłe dzień dobry lub cześć. Na szlaku turystycznym zachowujmy się cicho, bo przecież poszliśmy na niego żeby wypocząć i poobcować z przyrodą.

Krok 4: Powiadom bliskich

Co robić w górach, gdy się zgubicie? Najpierw ustalcie kierunek z którego przyszliście, zastanówcie się kiedy ostatnio widzieliście znak turystyczny na szlaku. W celu odnalezienia szlaku powinny udać się dwie osoby a reszta grupy musi czekać na miejscu. Nie wolno się rozchodzić każdy w inną stronę. Gdy jednak nie uda się odnaleźć szlaku to wtedy musimy poprosić o pomoc , dzwoniąc pod numer alarmowy. Ostatnią deską ratunku może być po prostu powolne schodzenie z gór - w końcu znajdziecie jakąś drogę, czy domy. Gdy wybieracie się w góry nie zapomnijcie o tym powiadomić rodziny czy znajomych, bo gdy zaginiecie, będą wiedzieli gdzie Was szukać. Nie bójcie chodzić się po górach, bo są piękne, ale róbcie to z rozwagą. Nie narażajcie życia czy zdrowia swojego lub innych uczestników. Odpowiedzialność to podstawa przy poruszaniu się po górach.