Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Brazylia

Brazylia jest jednym z największych państw świata leżącym w Ameryce Południowej, rozciągniete wzdłuż wybrzeża Atlantyku i rzeki Amazonki. Jest to jedyny kraj na świecie, gdzie przebiega zarówno równik jak i zwrotnik Koziorożca. Większość obszaru Brazylii leży w klimacie równikowym i podrównikowym. Brazylię zamieszkuje ponad 200 milionów mieszkańców. Największymi aglomeracjami są Sao Paulo i Rio de Janerio. Brazylia jest bardzo zróżnicowanym krajem pod względem kulturowym jak i geograficznym. Kultura to mieszanka wpływów afrykańskich, europejskich i indiańskich. Amazonka to największa rzeka w Brazylii.

Co warto zobaczyć?

Brazylia od dawna kojarzy się z karnawałem. Jak karnawał to tylko w Rio de Janerio! Miasto położone jest nad malowniczą Zatoką Guanabara. Na wierzchołku góry Corcovado można zobaczyć figurę Chrystusa Odkupiciela. Pomnik ten o wysokości 38 metrów zaliczany jest do siedmiu cudów świata i jest jednym z symboli Brazylii znanym na całym świecie. W mieście warto jeszcze obejrzeć stadion piłkarski Maracanã, Park Narodowy Tijuca, dzielnicę Santa Teresa oraz plażę Copacabana, liczącą 4 km. Rio de Janerio to prawdziwy raj dla wielbicieli imprez.

Plaża w Ipanema, Rio de Janeiro
W lokalach można nauczyć się kilka kroków samby. Jak już wspomniałem miasto to jest stolicą karnawału na świecie. Wprawdzie karnawały odbywaja się w kilku miastach Brazylii to jednak ten przyciąga on co roku miliony turystów. Jest to trwająca cały tydzień impreza i w trakcie jej trwania wszyscy dostaja wolne. Karnawał to przede wszystkim paradą szkół samby.

Copacabana

To najsłynniejsza plaża w Brazylii, która rozciąga się na długości aż czterech kilometrów. Plaże te są znane z wielu imprez kulturalnych i sportowych. Odbywają się tu Mistrzostwa Świata w piłce nożnej plażowej jak również noc sylwestrowa. Promenada obfituje w drogie hotele,restauracje,paby i bary.

Salvador

Salvador to kolejne miejsce, które warto obejrzeć. Położony jest na wschodnim wybrzeżu, na półwyspie ze strzelistymi, skalnymi urwiskami. Miasto to uważane jest za perłę kolonialnej architektury. Jest to również doskonały przykład kultury afrobrazylijskiej. Wpływy te przejawiają się szczególnie w kuchni i w wyrobach rękodzielniczych a także w muzyce i tańcu. Karnawał w Salvadorze trwa 6 dni i 6 nocy i jest to największa zabawa uliczna na świecie.

Co jeszcze ciekawego można zobaczyć w Brazylii?

Nie zapominajmy, że przez Brazylię płynie najdłuższa rzeka na świecie- Amazonka, która liczy prawie siedem tysięcy kilometrów. W kraju tym znajdziemy również Wodospad Iguaçu zaliczany do naturalnych cudów świata. Ma on szerokości około 2 kilometrów i składa się z 275 progów wzdłuż rzeki Iguazu. Do obejrzenia polecam również Pantanal czyli bagno. Są to największe na świecie mokradła mieszczące się na rozległej równinie w zachodniej Brazylii. W państwie tym znajdziemy również liczne parki narodowe oraz zabytki z czasów kolonialnych w okolicach Nordeste. Jak mówimy o Brazylii, to warto również wspomnieć o światowym rynku kawy. Do dziś kawa z tego państwa stanowi 1/3 światowego rynku. Kuchnia brazylijska to przede wszystkim mieszanki potraw europejskich i japońskich. Dominuje tu ryż, fasola, warzywa korzeniowe i grilowane mięso.