Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Francja

Francja to kraj leżący w Europie, który zaliczany jest do najciekawszych. Można tam zobaczyć Pireneje, Alpy, Długie plaże i strome klify na północy kraju. Północna część Francji ma klimat zimny, surowy a południowa jego część cieszy się śródziemnomorskim ciepłym klimatem. Lista najciekawszych miejsc do zobaczenia we Francji jest bardzo długa. Jest to kraj skupiający ludzi sztuki, mody jak również wyrafinowanego smaku kulinarnego. To we Francji latem odbywa się wyścig kolarski Tour de France z najlepszymi kolarzami na świecie. Ja postaram się przybliżyć te miejsca, które warto zobaczyć.

Paryż

Nawet jeśli jesteś tylko przejazdem w Paryżu naprawdę warto zobaczyć wieże Eiffla, symbol tego miasta. Majestatyczna pięknie oświetlona, wygląda jak latarnia morska wskazująca drogę turystom. Widok z góry jest nie do zapomnienia. Pokazuje jakim wielkim miastem jest Paryż. Wieża Eiffla jest najbardziej znanym obiektem w Paryżu, który przyciąga do siebie miliony turystów z całego świata. Usytuowana jest na lewym brzegu Sekwany. Wybudowana została w 1889 roku aby upamiętnić setną rocznicę rewolucji francuskiej. Do 1930 roku była największą budowlą na świecie.

Luwr to kolejne miejsce, które warto zobaczyć w Paryżu. Jest to jedno z najsłynniejszych muzeum świata. Znajduje się w północno-brzeżnej części miasta. Znakiem rozpoznawczym i punktem orientacyjnym jest szklana piramida wybudowana na dziedzińcu muzeum. Luwr w średniowieczu był warownym zamkiem, którą później zrobiono rezydencją królewską. W 1793 roku otwarto tam muzeum. Cała kolekcja Luwru liczy ponad 350 tysięcy eksponatów. Obecnie w muzeum można obejrzeć 35 tysiecy. Możemy tam obejrzeć oczywiście sławną Mona Lizę, Wenus z Milo oraz Nike z Samotraki. Luwr jest bardzo duży ale większość turystów odwiedza go, by zobaczyć Mona Lisę dzieło Leonarda da Vinci. Katedra Notre- Dam to kolejna propozycja, którą warto zobaczyc we Francji. Jest to gotycka katedra wybudowana na wyspie zwanej Île de la Cité. Wieże katedry mają wysokości 69 metrów, a w południowej wieży znajduje się dzwon ważacy 13 ton o nazwie Emmanuel. Ze szczytu można obejrzeć cały Paryż.

Lourdes

We Francji istnieje też największy ośrodek kultu maryjnego. Corocznie pielgrzymują tzm wierni z całego świata. Statułę Madonny z Lourdes postawiono tam po objawieniu się Matki Bożej, Bernadecie Soubirous. Później w tym miejscu wybudowano bazylikę do której pielgrzymuja wierni. Oprócz świątynia w mieście można zobaczyć wiele zabytków godnych obejrzenia.

Co jeszcze można zobaczyć we Francji?

Każdy z nas mówiąc o Francji, myśli Paryż, Wieża Eiffla. Jednak kraj ten to nie tylko stolica, to wiele innych ciekawych miejsc, które warto obejrzeć. Będąc we Francji nie możemy minąć Normandiii pięknego miasteczka Mont Saint Michel. Jest to bardzo popularne miejsce odwiedzane przez miliony turystów. Kolejnym miejscem w naszej podróży powinna być Marsylia.

Stare miasto, Marsylia
Znajdują się tam ciekawe ruiny portu, muzeum historyczne. Francja to nie tylko zamki, katedry, muzea to również piękne lazurowe wybrzeże, które leży na jej południowym wschodzie. Wybrzeże to nazywane jest też francuską Riwierą i jest najchętniej odwiedzanym rejonem turystycznym na świecie. Riwiera słynie nie tylko z ciepłej wody i przepięknych plaż ale również ze słońca, które tu świeci przez większą część roku.

Jeśli ktoś woli góry to we Francji można się wybrać w Alpy Francuskie. W zimie można pojeździć tu na nartach a w lecie wybrać się na pieszą wędrówkę po górach lub pojeździć na rowerze. Doskonałym miejscem na taki wypoczynek jest Grenoble. Będąc we Francji koniecznie trzeba odwiedzić Burgundię, która słynie z produkcji doskonałego wina. Francja to też rzeka Loara, gdzie na całej jej długości i przy jej dopływach można zobaczyć kilkaset zamków, powstałych w średniowieczu i renesansie. Zachwycają one swoją architekturą oraz pięknymi ogrodami. To tylko zarys najciekawszych miejsc we Francji. Warto tam pojechać bo kraj jest naprawdę bardzo zróżnicowany. Każdy powinien dopasować plan swojej wycieczki po Francji do swoich upodobań.