Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Meksyk

Oficjalnie Meksykańskie Stany Zjednoczone czyli Meksyk lezy w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze stanami zjednoczonymi, Gwatemalą i Belize, Zatoka Meksykańską oraz Morzem karaibskim i Oceanem Spokojnym.Powierzchnia Meksyku to prawie 2 miliony km² zamieszkiwana przez prawie 117 milionów mieszkańców. Do Meksyku można się wybrać niezależnie od pory roku. Jedynie podczas naszej jesieni mogą tam wystapic deszcze lub huragany. Idealnymi miesiącami na wyjazd są grudzień, styczeń i luty- właśnie wtedy na wakacje ruszają całymi rodzinami Meksykanie.

Co warto zobaczyć?

Przygodę zaczniemy zatem od Mexico city - stolicy tego kraju. Miasto troche niebezpieczne, przepełnione ludzmi, trochę brudne. Warto jednak tam pojechać choćby po to żeby zobaczyć murale Diego Rivery lub wspaniałe muzea antropologiczne czy Plaza Garibaldi w mieście Meksyk - miejsce spotykania sie mariachi oraz w okolicach miasta Meksyk -Piramidy Słońca i Księżyca – Teotihuacan.

Tulum i jego okolice

Obowiązkowym punktem wycieczki do Meksyku powinno być Tulum- raj dla globtroterów. Miasto znajduje się na półwyspie Jukatan nieopodal ruin prekolumbijskiego miasta Majów. Położone na 12- metrowym klifie Morza Karaibskiego i otoczone murem jest bardzo atrakcyjnym miejscem turystycznym. Widok jest zniewalający, przede wszystkim dzięki barwie Morza Karaibskiego, jakiej nie ma gdzie indziej. Zwiedzając Tulum nie możemy zapomniec o trzech najważniejszych budowlach znajdujących się w obrębie murów- Świątynię Fresków, Zamek oraz Świątynię Zstępującego Boga.

Costa Esmeralda

Jest to miejsce, które szczególnie polecam turystom lubiącym leniuchowanie na plaży i troszkę zwiedzającym. Znajdziecie tammałe hoteliki nad brzegiem morza i przyjemne miejsca do plażowania. Jeśli znudzi się nam leżakowanie można wybrać się na zwiedzanie uin El Tajín, dawnego centrum cywilizacji przedtotonackiej,które jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Acapulco

Acapulco jest to najstarszy z nadmorskich kurortów Meksyku. Znajdziemy tam złociste plaże, gigantyczne hotele i bogate życie nocne. Oprócz tego znajduje się tam dużo zabytków z okresu kolonii hiszpańskiej. Nad samym możem znajduje się pas z pięknymi plażami, hotelami, dyskotekami, sklepami i restauracjami. Acapulko to dobre miejsce na plażowanie. Odwiedzić możemy którąś ze znanych plaż -Hornos, Hornitos, Condesa lub Icacos. W rejonie tym kursują autobusy komunikacji miejskiej więc z dojazdem na plażę nie będzie żadnych problemów. Acapulko znane jest również z portu. Stanowiło ono centrum handlu galeonowego.

Dlaczego warto?

Jest jeszcze wiele miejsc, które można zobaczyć w Meksyku, ale nie można go tak naprawdę poznać nie próbując lokalnej kuchni i meksykańskiego stylu życia. Tortilla i nachos są obowiązkowym składnikiem każdego posiłku. Meksyk kojarzy nam się z kapeluszami sombreo, pikantnym burrito czy kolorowymi czaszkami na Fiesta de los Muertos. Jest to kraj pełen kontrastów i bardzo fascynujący, dlatego warto wybrać się na wycieczkę, żeby choć troszke go poznać i zaznajomić się z jego kulturą, przyrodą czy historią.