Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Co oferuje nam Sardynia?

Sardynia to włoska wyspa, która leży na morzu Śródziemnym. Wyspa ta ma ponad 1800 kilometrów niezwykle urozmaiconego wybrzeża. Wielkość Sardynii wraz z przyległymi wysepkami wynosi 24 tysiące kilometrów kwadratowych. Dzieli się ona na 8 prowincji i jest oddalona o około 200 km od Włoch. Znajdziemy tam nie tylko szerokie piaszczyste plaże ale również urwiste skały, bajkowe zatoki i wysepki. Jednak najważniejszym walorem wyspy jest zadziwiające szmaragdowym kolorem kryształowo czyste morze.
Właśnie z tego powodu Sardynia jest najpopularniejszym miejscem na spędzenie urlopu. 97% Sardyńczyków używa języka sardyńskiego czyli mieszanki zapożyczonych słów od języka łacińskiego, greckiego, arabskiego i katalońskiego. Na Sardyni możemy znaleźć jedyne na świecie Nuragi, czyli megalityczne budowle powstałe około 4 tys.lat temu. Na wyspie jest ich około 700 i są jej swoistym symbolem. Najsłynniejsze z nich to Su Nuraxi w Barumini. Na zwiedzanie ich powinniśmy się wybrac z przewodnikiem, który opowie o prehistorycznej cywilizacji i ich budowlach.

Od czego zacząć zwiedzanie?

Zwiedzanie Sardyni należałoby zacząć od jej stolicy czyli od Cagliari. Jest to 160-tysięczne miasto leżące na południu wyspy. Znajdziemy tam spokój i przyjemny klimat. Do głównych atrakcji zaliczyć można Stare Miasto, zamek St Pancras Tower oraz Tower Elephant. Charakterystyczną cechą zamków są wieże wykonane z białego wapienia, z tego powodu Cagliari nazywane jest Białym Miastem. Drugim bardzo popularnym miastem Sardynii jest Alghero, gdzie możemy zobaczyć mury obronne, które leżą tuż nad morzem. Miasto leży na zachodnim wybrzeżu Sardynii.

Do obejrzenia polecam szczególnie grotę Neptuna. Można się do niej dostać rejsem do przylądka Caccia. Na uwagę zasługują również piękne plaże, biały piasek i błękitna woda. Kolejnym miejscem na Sardynii jest półwysep Sinis, który zdobył popularność dzięki kwarcowym plażom z delikatnym piaskiem. Jest to idealne miejsce na spokojne wakacje. Na Sardynii jest jeszcze wiele ciekawych miejsc godnych polecenia np. wąwóz Su Gorroppu o głębokości około 500 metrów, płaskowyż Golgo gdzie zaczynają się ścieżki na najsłynniejsze plaże Cala Goloritze i Cala Sisine. Na uwagę zasługuje również La Maddalena czyli archipelag złożony z 62 wysepek. Jest to idealne miejsce do żeglowania, nurkowania czy łowienia ryb.

Kiedy najlepiej wybrać się na Sardynię?

Wyspę można zwiedzać cały rok a latem dodatkowo można korzystać z pieknych plaż, opalać się, nurkować, żeglować bądź łowić ryby. Na Sardynię może się wybrać każdy kto chciałby wypocząć w ciszy i taki co potrzebuje dużo ruchu. Na wyspie możemy porozumieć się z tubylcami w języku angielskim, trochę w niemieckim. Każda z prowincji ma coś do zoferowania turystom oprócz zwiedzania zabytków są tam również góry, skały, skałki czy plaże. Godna polecenia jest też kuchnia sardyńska przygotowywana z lokalnych produktów.