Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Historia Sardynii- czego o niej nie wiesz?

Sardynia to wyspa, która coraz cześciej jest przez nas wybierana jako miejsce na odpoczynek. Jest to autonomiczny region Włoch zajmujący powierzchnię niespełna 24 tys. km². Stolicą tej wyspy jest Cagliari zamieszkałe przez 160 tys. mieszkańców. W historii Europy Sardynia nie odegrała znaczącej roli.

Od czego się zaczęło?

Poczatki tego państwa sięgają około 1000 p. n. e. Kiedy to na wyspę przybyli Sardenowie. Do 238 roku p.n.e. Sardynią władali Kartagińczycy, którzy pozostawili na niej świadectwa swojej kultury. Cmentarze i domy mieszkalne oraz światynię boga Balla można zobaczyć w mieście Nuoro. Ten starożytny lud został wyparty z Sardynii w 238 r.p.n.e. przez Rzymian. Dla obrony przed najeźdzcami Sardończycy pod rządami rzymskimi, wybudowali wokół nadbrzeżnych miast pasy fortyfikacyjne. W 465 roku naszej ery rządy na Sardynii objęli Wandalowie. Pod koniec X wieku n.e. wyspa napadana była przez piratów. Następnie wyspą zarządzali Geneueńczycy. Później władzę mieli władcy Aragonii. Po kilku stuleciach wyspa ta przeszła w ręce Austrii a później Piemontu. Od 1720 roku Sardynia jest częścią Włoch. Sardynia od 1861r. była w Zjednoczonym Królestwie Włoskim, a od 1948 w Republice Włoskiej na zasadzie autonomii. Dzień Sardynii czyli Sa die de sa Sardigna obchodzony jest na wyspie 28 kwietnia i jest on sardyńskim świętem narodowym.

Sardynia dziś

Gospodarka Sardynii to przede wszystkim przemysł wydobywczy- rudy żelaza, miedzi, srebra, cynku oraz boksytów. Na wyspie rozwinął się również przemysł stoczniowy, cementownie. Powstały zakłady włókiennicze, chemiczne czy metalowe. Dużą rolę na wyspie odgrywa również rolnictwo i turystyka. Sardynia leży w klimacie podzwrotnikowym śródziemnomorskim, dlatego wyjazdy tam mogą być przyjemne przez cały rok.