Podręczny.pl

Twój przyjaciel w podróży...

Realia pracy na Sardynii.

Najważniejszymi walorami Sardynii są piaszczyste plaże, urwiste skały, zatoki, wysepki, a przede wszystkim szmaragdowe, kryształowo czyste morze. Sardynia to wyspa na której podobno żyje się wolniej. Ale czy lepiej? Nie wiadomo. Rdzenni mieszkańcy wyspy to ludzie, do których bardzo ciężko się przebić. Są nieufni, jeśli komuś uda się do nich dotrzeć, wtedy dopiero będą go traktować jak członka rodziny.

A co z pracą?

W większych miastach wyspy sezonowo pojawiają się do pracy studenci. Czasem zdarza się, że z powodów osobistych zostają na wyspie dłużej. Jest spora grupa Polaków pracujących na Sardynii na stałe. Są to przeważnie kobiety, które poślubiły rdzennego mieszkańca tej wyspy. Pomimo wysokiego wykształcenia na pracę na wyspie można liczyć przeważnie w branży turystycznej. Zatrudnienie można tam znaleźć w barach, restauracjach czy hotelach. Jest to praca mało opłacalna a zarobki siegają nie więcej jak kilkaset euro i są porównywalne do zarobków w branży turystycznej w Polsce. Przeważnie jest to praca sezonowa i na czarno. Wybierając się na Sardynię do pracy najlepiej szukać jej samemu, bo wiele ofert dla kobiet to praca w burdelu. Można poszukać sobie pracy chodząc od baru do baru i rozmawiając z pracodawcami. Wiadomo również, że ludzie z wyższym wykształceniem mają wielki problem ze znalezieniem pracy na odpowiadającym im stanowisku. Jedynie często znajdują tam pracę pielęgniarki po studiach. Jeśli chodzi o mieszkanie to wielu pracodawców gwarantuje pracownikowi wyżywienie i zakwaterowanie.

Jaki język na Sardynii?

Językiem jakim się można porozumieć na Sardynii jest język włoski i sardyński. Jadąc tam do pracy dobrze byłoby umieć chociaż podstawy, mieć opanowaną znajomość języka w sposób choćby komunikatywny. Na pewno pomoże nam to w zaklimatyzowaniu się na wyspie i lepszym poznaniu Sardończyków.